Jump to content

DeFi nedir, nasıl çalışır, avantajları nelerdir?


Recommended Posts

DeFi (Decentralized Finance) türkçesi "Merkezsiz Finans", başta Ethereum olmak üzere herkese açık blok zincirlerindeki finansal hizmetler için kullanılan kapsayıcı bir terimdir. DeFi ile faiz kazanma, kredi kullanma, borç verme, sigorta satın alma, türev takası ve varlık takası gibi bankaların desteklediği hizmetlerin çoğundan yararlanabilirsiniz. Üstelik daha hızlıdır ve evrak işleriyle uğraşmak ya da üçüncü taraflarla çalışmak gerekmez. Genel olarak kriptoda alışık olduğumuz şekilde DeFi; küresel, eşler arası (merkezi bir sistem üzerinden yönlendirilmeden doğrudan iki kişi arasında anlamına gelir), takma isimli ve herkese açıktır.

Learn_Illustration_What_is_DeFi.jpg

DeFi neden önemlidir?

DeFi, Bitcoin'in temel önermesi olan dijital para fikrini genişleterek Wall Street'e tamamen dijital bir alternatif sunar. Üstelik bu alternatifte ofisler, takas merkezleri, bankacı maaşları gibi masraflar yoktur. İnternet bağlantısı olan herkesin erişebileceği daha açık, daha özgür ve daha adil finansal piyasalar oluşturma potansiyeline sahiptir.

 

Avantajları nelerdir?

 • Açık: Herhangi bir başvuru yapmanız veya hesap “açmanız” gerekmez. Erişim için cüzdan oluşturmanız yeterlidir.
 • Takma ad kullanımı: Adınızı, e-posta adresinizi veya herhangi bir kişisel bilginizi vermenize gerek yoktur.
 • Esnek: Varlıklarınızı izin almaya gerek olmadan, uzun transferleri beklemeden ve yüksek ücretler ödemeden istediğiniz zaman, istediğiniz yere aktarabilirsiniz.
 • Hızlı: Faiz oranları ve ödüller genellikle hızla güncellenir (her 15 saniyede bir). Bu oranlar Wall Street'teki geleneksel oranlara göre önemli ölçüde yüksek olabilir.
 • Şeffaf: İlgili herkes, işlemlerin tamamını görebilir (özel şirketler nadiren bu düzeyde şeffaflık sunar)

Nasıl çalışıyor?

Kullanıcılar, çoğu şu anda Ethereum blok zincirinde çalışan ve dapp (“merkezsiz uygulama”) adı verilen yazılımlar aracılığıyla DeFi ile etkileşime girer. Geleneksel bankaların aksine, doldurulacak bir başvuru formu veya açılacak bir hesap yoktur. 

İnsanlar bugün DeFi ile şu şekilde etkileşime girmektedir: 

 • Ödünç verme: Kripto paranızı ödünç vererek ayda bir kez değil, her dakika faiz ve ödül kazanın.
 • Borç alma: Geleneksel finans kurumlarının sunmadığı son derece kısa vadeli “flaş krediler” dâhil, evrak işleriyle uğraşmadan anında kredi alın.
 • Takas: Belirli kripto varlıklarını, aracısız olarak hisse senedi alıp satar gibi eşler arasında takas edin.
 • Gelecek için tasarruf: Kripto paranızın bir kısmını, tasarruf hesabı alternatiflerine yatırarak bankalardan daha yüksek faiz oranından yararlanın. 
 • Türev satın alma: Belirli varlıklara uzun veya kısa vadeli olarak oynayın. Bunu, hisse senedi opsiyonlarının veya vadeli işlem sözleşmelerinin kripto para versiyonu olarak düşünebilirsiniz. 

Dezavantajları nelerdir?

Ethereum blok zincirindeki dalgalı işlem oranları, aktif olarak takas işlemi yapmanın pahalı olabileceği anlamına gelir.

Hangi dapp'i nasıl kullandığınıza bağlı olarak yatırımınızda yüksek dalgalanma yaşanabilir. Sonuçta bu, yeni bir teknolojidir.    

Vergilendirme için kendi kayıtlarınızı tutmanız gerekir. Yönetmelikler bölgeden bölgeye değişebilir.

Link to comment

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.