Jump to content

Ethereum 2.0 nedir?


Recommended Posts

Ethereum 2.0 (genellikle ETH2 olarak da anılır), Ethereum ağında yapılmış büyük çaplı bir yükseltmedir. Ethereum ağının büyümesine imkan verirken güvenliği, hızı ve verimliliği artıracak şekilde tasarlanmış ve Eylül 2022'de hayata geçirilerek orijinal blok zincirini ETH2 blok zinciriyle birleştirmiştir.

what-is-ethereum.png

Ethereum 2.0 neden gerekli?

Popüler bir kripto varlığını yeni bir platforma taşımak karmaşık bir iştir ancak Ethereum'un ölçeklenmesi ve gelişmesi için bunun gerçekleşmesi gerekmektedir. Çünkü işlemleri doğrulamak için ETH 1.0 blok zinciri tarafından kullanılan "İş İspatı" darboğazlara yol açmakta, ücretleri artırmakta ve önemli miktarda kaynak (özellikle de elektrik) harcamaktadır.

İş İspatı nedir?

Kripto para birimi ağları, arada Visa veya Paypal gibi merkezî bir otorite olmaksızın kimsenin aynı parayı iki defa harcamadığından nasıl emin oluyor? Bu ağlar bir uzlaşma mekanizması kullanır. ETH 1.0 piyasaya sürüldüğünde öncülüğünü Bitcoin'in yaptığı, işlevine uygun bir şekilde İş İspatı olarak adlandırılan uzlaşma mekanizmasını benimsedi. 

  • İş İspatı, dünyanın dört bir yanında zaman alıcı bir matematik bulmacasını ilk çözen olmak için birbiriyle yarışan sanal "madencilerin" katkılarıyla oluşan çok büyük miktarda bir bilgi işlem gücü gerektirir. 
  • Kazanan, blok zincirini en son doğrulanan işlemlerle günceller ve önceden belirlenen miktarda ETH ile ödüllendirilir.  
  • Bu işlem 30 saniyede bir gerçekleşir (Bitcoin'de bu süre yaklaşık 10 dakikadır). Ağ üzerindeki trafik arttıkça İş İspatının sınırları, ücretlerin öngörülemez biçimde hızla arttığı dar boğazlara neden oldu.
Link to comment

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.