Jump to content

Recommended Posts

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri, blok zinciri adı verilen bir teknoloji ile desteklenmektedir. Temel olarak blok zinciri, herkesin görüntüleyebileceği ve doğrulayabileceği bir işlem listesidir. Örneğin Bitcoin blok zinciri, birilerinin bitcoin gönderdiği veya aldığı her sefer için bir kayıt içerir. Kripto para birimleri ve onları oluşturan blok zinciri teknolojisi, banka veya kredi kartı şirketi gibi aracılara ihtiyaç duymadan çevrimiçi değer aktarmayı mümkün kılar.

Learn_Illustration_Ultimate_Guide_Blockchain.png?w=768&fm=png

Bir akıllı telefon ve internet bağlantısından biraz daha fazlası ile erişilebilen, bugün kullandığınız her finansal hizmetin yerini alabilecek küresel ve açık bir alternatif düşünün.

 • Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cashve Litecoindâhil olmak üzere neredeyse tüm kripto para birimleri blok zinciri ağları tarafından korunmaktadır. Bu da, doğruluklarının sürekli olarak büyük bir bilgi işlem gücü tarafından doğrulandığı anlamına gelir.
 • Blok zincirinde bulunan işlemlerin listesi, çoğu kripto para biriminin temelidir. Çünkü bankalar gibi üçüncü taraf doğrulayıcılardan geçmek zorunda kalmadan birbirlerini tanımayan insanlar arasında güvenli ödemeler yapılmasını sağlar.
 • Blok zinciri teknolojisi, kripto para haricinde çok sayıda kullanım alanına sahip olması nedeniyle de heyecan vericidir. Blok zincirleri tıbbi araştırmalar yapmak, sağlık kayıtlarının doğruluğunu geliştirmek, tedarik zincirlerini kolaylaştırmak ve çok daha fazlası için kullanılır.

Bu ağların kriptografik yapısı nedeniyle, blok zincir üzerinden yapılan ödemeler standart banka/kredi kartı işlemlerinden daha güvenli olabilir.

 

Blok zincirlerinin bazı avantajları nelerdir?

 • Küreseldir, yani kripto para gezegenin her tarafına hızlı ve ucuz bir şekilde gönderilebilir.
 • Açıktır: Kripto para ağlarındaki her işlem halka açık bir şekilde blok zinciri üzerinde yayınlandığından, herkes onları inceleyebilir. Bu da işlemlerin manipülasyonu, para arzını belirleme veya oyunun ortasında kuralları değiştirmeye yer olmadığı anlamına gelir. Bu para birimlerinin çekirdeğini oluşturan yazılım, özgür ve açık kaynaklıdır. Böylece herkes kodu inceleyebilir.

Önemli Sorular

 

Blok zincirlerinin, eski finansal sistemlerr karşı en büyük avantaj nedir?

Alışverişten yatırıma kadar finansal yaşamınızın ne kadarının çevrimiçi olarak gerçekleştiğini ve bu işlemlerin her birinin nasıl banka, kredi kartı şirketi ya da Paypal gibi ödeme işleyicilere ihtiyaç duyduğunu düşünün. Blok zincirleri, bu işlemlerin aracılar ve onlarla birlikte gelen ek maliyetler ile karmaşıklık olmadan gerçekleştirilmesini sağlar.

Düzenlenme: Kriptoryum tarafından
Link to comment

Bitcoin bir blok zinciri mi?

Bitcoin bir tür dijital paradır. Bunu mümkün kılan, altta yatan teknoloji ise blok zinciridir.

 

Kaç çeşit blok zinciri vardır?

Bitcoin, Litecoin, Tezos ve çok sayıda diğer dijital para birimlerine güç veren binlercesine ek olarak, dijital parayla hiç bir ilgisi olmayan kripto zincirlerinin sayısı her geçen gün artmaktadır

 

Blok zinciri nasıl çalışır?

Gemideki çapa için kullanabileceğiniz bir zincir hayal edin. Ancak bu durumda, zincirdeki her halka işlem verilerini içeren bir bilgi demetidir. Zincirin üst kısmında bugün ne olduğunu ve zincirde aşağı doğru ilerledikçe daha eski işlemleri görürsünüz. Zinciri limanın dibindeki çapaya kadar takip ederseniz ne olur? Bu durumda kripto para birimi tarihindeki her bir işlemi görmüş olursunuz. Bu da blok zincirine güçlü güvenlik avantajları sağlar. Bu zincir bir kripto para biriminin tüm geçmişinin açık ve şeffaf bir kaydıdır. Herhangi biri bir işlemi manipüle etmeye çalışırsa, halkanın kopmasına neden olur ve tüm ağ ne olduğunu görür. Kısaca blok zincirinin açıklaması budur.

 • İnsanlar blok zincirini sıkça defter olarak da tanımlar (bazen 'dağıtılmış defter' veya 'değişmez defter' terimlerini de duyarsınız). Bu, bankalardaki bilançoya benzer. Bir bankanın defteri gibi, blok zinciri de ağ içine, dışına ve üzerinden akan tüm parayı izler.
 • Ancak banka defterlerinden farklı olarak kripto blok zinciri, bankalar ve hükümetler dâhil olmak üzere herhangi bir kişi veya kuruluş tarafından muhafaza edilmez. Zincir merkezî değildir. Zincirin güvenliği, açık kaynaklı yazılım kullanan bilgisayarlardan oluşan, eşler arası büyük bir ağ tarafından sağlanır. Ağ, blok zincirinin doğruluğunu sürekli kontrol eder ve güvence altına alır.
 • Yeni kripto paralar nereden geliyor? Belirli periyotlarla (Bitcoin'de her on dakikada bir) mevcut bilgi zincirine yeni bir işlem bilgisi (veya yeni bir blok) eklenir. Blok zincirini işletmek için bilgi işlem gücüne katkıda bulunmaları karşılığında ağ, katılımcıları küçük miktarda dijital para ile ödüllendirir.
 • Kripto blok zinciri, dijital paranın tüm ağına dağıtılır. Zincir hiçbir şirket, ülke veya üçüncü tarafın kontrolü altında değildir ve herkes zincire katılabilir.

Ağ, blok zincirinin doğruluğunu sürekli kontrol eder ve güvence altına alır.

Önemli Sorular

 

Bir blok zincir üzerinden nasıl para gönderip alırsınız?

Kripto para ağı, her kullanıcıya bir özel anahtar ve bir genel anahtardan oluşan benzersiz bir “adres” atar. Herkes e-posta adresine benzer olan açık anahtarınız aracılığıyla size para gönderebilir. Paranızı harcamak istediğinizde, işlemleri dijital olarak “imzalamak” için parolanız olan özel anahtarınızı kullanırsınız. Kripto para biriminizi yönetmenin en kolay yolu, Coinbase gibi takas platformları yoluyla edinebileceğiniz cüzdan adı verilen yazılımdır.

 

Blok zincirini kim icat etti?

Satoshi Nakamoto adlı bir kişi veya grup, 2008 sonlarında internette Bitcoin adı verilen yeni dijital paranın ardındaki ilkeleri açıklayan bir tanıtım bilgisi yayınladı. O zamandan beri her kripto para birimi, o metinde ortaya konan fikirlerden evrildi.

 • Nakamoto'nun hedefi, kredi kartı şirketleri veya Paypal benzeri ödeme işleyiciler gibi üçüncü taraflara ihtiyaç duyulmadan, dünyanın herhangi bir yerindeki iki kişi arasında çevrimiçi işlemleri mümkün kılacak dijital parayı yaratmaktı.
 • Bu, bir kişinin aynı parayı birden fazla kez kullanabileceği 'çifte harcama' problemi adı verilen zorlayıcı bir sorunu ortadan kaldıracak bir sistem gerektiriyordu. Çözüm, Bitcoin'in hareketini sürekli olarak doğrulayan bir ağdı. Bu ağ blok zinciridir.
 • Her Bitcoin işlemi, herhangi bir kişinin, şirketin veya ülkenin kontrolü altında olmayan küresel bilgisayar ağı tarafından kaydedilir ve doğrulanır.
 • Tüm bu bilgileri barındıran veri tabanına blok zincir denir. Bitcoin "madenciliği", blok zincirinin doğruluğunu sürekli olarak doğrulayan ve güvence altına alan geniş, merkezî olmayan ('eşler arası' olarak da bilinir) bir bilgisayar ağı tarafından yapılır. Bilgi işlem güçlerini blok zincirine katkıda bulunmak için kullanan madenciler, bunun karşılığında küçük bir miktarda kripto para ile ödüllendirilir.
 • Her bir bitcoin işlemi bu deftere kaydedilir ve yeni bilgiler periyodik olarak kendinden önceki tüm bloklara eklenen bir “blokta” toplanır.
 • Madencilerin kolektif hesaplama gücü, sürekli büyüyen hesap defterinin doğruluğundan emin olmak için kullanılır. Bitcoin, blok zincirinden ayrı olarak varlığını sürdüremez: Her yeni bitcoin kendisinden önce gelen mevcut coinlerle birlikte bu zincire kaydedilir.

Bilgi işlem güçlerini blok zincirine katkıda bulunmak için kullanan madenciler, bunun karşılığında küçük bir miktarda kripto para ile ödüllendirilir.

 

Blok zincirlerini gelecekte ne beklemektedir?

Blok zinciri fikri, üzerinde çok çeşitli uygulamaların oluşturulabileceği bir platform şeklini aldı. Bu hâlâ yeni ve hızla gelişmekte olan bir teknolojidir. Ancak birçok uzman, blok zincirlerinin yaşam ve çalışma şeklimizi değiştirme potansiyelini, HTML gibi genel internet protokollerinin internetin ilk günlerinde sahip olduğu potansiyele benzetmektedir.

 • Bitcoin Cash ve Litecoin blok zincirleri, orijinal Bitcoin blok zincirine çok benzer şekilde çalışır. Ethereum blok zinciri, dağıtılmış defter fikrinin daha gelişmiş bir hâlidir. Bitcoin blok zincirinin aksine, yalnızca dijital bir para yönetimi için tasarlanmamıştır. (Bununla birlikte Ethereum kripto paradır ve diğer kişilere değer göndermek için kullanılabilir). Ethereum blok zincirini, kodlayıcıların blok zincirinden yararlanarak her türlü uygulamayı kolayca oluşturmasına izin veren güçlü ve son derece esnek bir bilgi işlem platformu gibi düşünün.
 • Örneğin, bir yıl boyunca her gün bin kişiye para göndermek isteyen bir hayır kurumu olduğunu düşünün. Ethereum ile bu, sadece birkaç satırlık kodla gerçekleştirilebilir. Belki de oyunun dışında alınıp satılan kılıç ve zırh gibi eşyalar yaratmak isteyen bir video oyunu geliştiricisi olabilirsiniz. Ethereum tam da bunu yapmak için tasarlandı.
Link to comment

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.