Jump to content

Ethereum Layer-2 blockchain'ler nedir ve nasıl çalışır?


Recommended Posts

Ethereum'ı ve Ölçeklenebilirlik Sorunlarını Anlama

Vitalik Buterin tarafından 2013'te kavramsallaştırılan ve 2015'te başlatılan Ethereum, akıllı sözleşmeleri çalıştırabilen paylaşımlı bir veritabanını sürdüren merkezi olmayan bir ağdır. Bu kendiliğinden çalışan anlaşmalar, merkezi olmayan uygulamalar (dApps) için yol açmış ve Ethereum'un kullanımını artırmıştır. Ancak, bu büyüme aynı zamanda yüksek işlem ücretleri, ağ tıkanıklığı ve yüksek ağ aktivitesi dönemlerinde yavaş işlem süreleri gibi ölçeklenebilirlik sorunlarını da gündeme getirmiştir.

Learn_Illustration_What_are_Ethereum_Layer-2_blockchains_and_how_do_they_work.jpg

Layer-2 Nedir?

Layer-2, altta yatan temel katman ağının yeteneklerini genişletmeyi hedefleyen, bir blockchain'in (genellikle Layer-1 ağı olarak bilinir) üzerine inşa edilmiş herhangi bir off-chain ağı, sistemi veya teknolojiyi ifade eder. Layer-2 çözümleri, üzerine inşa edildikleri blockchain'in güvenliğini miras alır, işlem verileri altta yatan blockchain ağı tarafından doğrulanır ve onaylanır. Merkezi olmayan yapıyı veya güvenliği riske atmadan, işlem hızını artırmayı ve ücretleri düşürmeyi hedeflerler.

 

Katman-2 Çözümlerine İhtiyaç

Blockchain ölçeklenebilirlik trilemması, blockchainlerin temel ağı hem güvenli hem de merkezi olmayan bir şekilde tutarken etkin bir şekilde ölçeklenemeyeceğini öne sürer. Bunun yerine, bu üç özelliğin arasında ödünler verilmelidir. Katman-2 çözümleri, bu ölçeklenebilirlik sınırlamasının, blockchainlerin çok fazla görevle yüklenmesi nedeniyle var olduğu varsayımı üzerine kurulmuştur. İşlem işleme yükünü paylaşarak, Katman-2 çözümleri bu ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için tasarlanmıştır.

 

Ethereum Katman-2 Çözümlerinin Türleri

Ethereum'daki yaygın Katman-2 çözümleri arasında iyimser rollup'lar ve Sıfır Bilgi rollup'ları (ZK rollup'lar) bulunur. İyimser rollup'lar ve ZK rollup'lar güvenli olarak kabul edilir, çünkü Ethereum ana ağının güvenliğini miras alırlar. İyimser rollup'ların Ethereum Sanal Makinesi (EVM) uyumluluğu, geliştiricilerin mevcut akıllı sözleşmeleri Ethereum'dan iyimser rollup blockchainlerine taşımasını kolaylaştırır. Sıfır bilgi Ethereum Sanal Makineleri (zkEVM'ler), hem sıfır bilgi kanıtlarının hem de EVM uyumluluğunun ölçeklenebilirlik avantajlarını sağlayabilir.

 

Layer-2 Çözümleri ve Ethereum'un Geleceği

Layer-2 çözümleri, Ethereum'un gelecekteki ölçeklenebilirliğinin bir bileşeni olarak kabul edilir. Ethereum işlemlerinin daha hızlı ve daha az maliyetli bir şekilde gerçekleştirilmesi için tasarlanmışlardır ve bu sayede yüksek işlem ücretleri ve ağ tıkanıklığı gibi mevcut sorunları çözmeyi hedeflerler. Ethereum ekosistemi büyümeye ve gelişmeye devam ettikçe, Layer-2 çözümlerinin rolü daha belirgin hale gelebilir.

Link to comment

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.