Jump to content

(DAO) Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonlar nedir?


Recommended Posts

  • Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonlar (DAO'lar), merkezi bir liderliği olmayan, belirli bir dizi kural etrafında organize olan bir topluluk tarafından yönetilen varlıklardır ve bu kurallar bir blockchain üzerinde uygulanır.
  • DAO'lar, belirli bir kriter seti karşılandığında otomatik olarak çalışan kod parçaları olan akıllı kontratlar kullanarak işlem yapar.
  • DAO'lar tamamen otonom ve şeffaftır, açık kaynaklı blockchainler üzerine inşa edilmiştir, bu da herkesin kodlarını görüntülemesine ve dahili hazine yapılarını denetlemesine olanak sağlar.

Learn_Illustration_What_are_Decentralized_Autonomous_Organizations__DAOs_.jpg

DAO'ları Anlama

Merkeziyetsiz Otonom Organizasyon (DAO) merkezi bir otorite olmaksızın işleyen bir varlıktır. Bunun yerine, ortak bir hedefi paylaşan bir topluluk tarafından yönetilir ve bir blockchain üzerinde uygulanan belirli bir dizi kurala dayanır. DAO'lar, üyeleri tarafından kolektif olarak sahip olunan ve yönetilen internet yerlisi organizasyonlardır. Yalnızca üyelerinin onayıyla erişilebilen yerleşik hazineye sahiptirler. Kararlar, belirli bir süre boyunca grup tarafından oylanacak teklifler aracılığıyla alınır.

 

DAO'ların İşleyiş Mekanizması

DAO'lar, belirli bir kriter seti karşılandığında otomatik olarak çalışan kod parçaları olan akıllı sözleşmeler kullanarak işler. Bu akıllı sözleşmeler, DAO'nun kurallarını belirler. Bir DAO'da hisse sahibi olanlar, oylama haklarına sahip olur ve yeni yönetim teklifleri belirleyerek veya oluşturarak organizasyonun işleyişini etkileyebilir. Bu model, DAO'ların tekliflerle spam yapılmasını önler: Bir teklif, hissedarların çoğunluğu onayladığında geçerli olur. Bu çoğunluğun nasıl belirlendiği DAO'dan DAO'ya değişir ve akıllı sözleşmelerde belirtilir.

 

DAO'ların Potansiyel Avantajları

Bir varlık veya bireylerden oluşan kolektif bir grup, DAO yapısını benimsemek isteyebilir. Bu yönetim biçiminin potansiyel avantajlarından bazıları arasında merkeziyetsizlik bulunur. Organizasyonu etkileyen kararlar, merkezi bir otorite yerine bir bireyler topluluğu tarafından alınır. Bu, üçüncü taraf kolaylaştırıcıların ihtiyacını ortadan kaldırır ve kripto para alanını, şeffaflığı ve özerkliği teşvik ederek geliştirme potansiyeline sahiptir.

 

DAO'ların Zorlukları

DAO'lar sayısız potansiyel fayda sunarken, kendi zorluklarına da sahiptirler. En büyük kısıtlamalardan biri güvenliktir. DAO'lar, güvenliği öncelikli hale getirmeli, çünkü istismarlar, bir DAO'nun hazine birikimlerinin büyük bir kısmını boşaltabilir. Ayrıca, oy hakkı tokenlerinin birikmesi, gücün yoğunlaşmasına yol açabilir, bu da potansiyel olarak organizasyonun merkezi olmayan doğasını zayıflatabilir.

 

Pratikte DAO'lar

İlk DAO'lardan biri olan The DAO, kararları otomatikleştirmek ve kripto para işlemlerini kolaylaştırmak için geliştiriciler tarafından oluşturulan bir organizasyondur. Ancak, büyük miktarda kripto para birimi sömürüldü ve tüketildi. Bu gerilemeye rağmen, bu olay, sonraki DAO'ların güvenliği ve işleyişi üzerinde önemli iyileştirmelere yol açtı. Bir başka örnek ise ABD Anayasası'nın bir kopyasını edinmeye çalışan ConstitutionDAO'dur. DAO, varlığı edinmeyi başaramasa da, benzer düşünen bir grup bireyin bu tür girişimleri oluşturabileceğini ve takip edebileceğini gösterdi.

Link to comment

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.