Jump to content

PoW ile PoS / İş Kanıtı ile Pay Kanıtı arasındaki fark nedir?


Recommended Posts

  • PoW ve PoS, kripto para ağlarında işlemleri doğrulamak için kullanılan fikir birliği mekanizmalarıdır.
  • PoW, kullanıcıların yeni bloklar eklemek için karmaşık hesaplamalı bulmacaları çözmesini gerektirir blockchain.
  • PoS, kullanıcıların ağın güvenliği için 'stake' yapmaya istekli oldukları ve sahip oldukları coin sayısına dayalı olarak işlemleri doğrulamalarına izin verir.

Learn_Illustration_Proof_of_Work__PoW__vs._Proof_of_Stake__PoS__what-s_the_difference.jpg

İş Kanıtının (PoW) Anlaşılması

İş Kanıtı (PoW), ilk yaygın kullanılan blockchain uzlaşma mekanizması idi. Kullanıcıların, ağa yeni işlemler sunmadan önce karmaşık hesaplamalı bulmacaları, yani madencilik yapmalarını gerektirir. Bu zaman, hesaplama gücü ve enerji harcaması, dolandırıcılık eylemlerinin maliyetini potansiyel ödüllerden daha yüksek hale getirmeyi amaçlar. Bilinen bir kripto para olan Bitcoin, PoW kullanır.

PoW kripto paralar popülerlik kazandıkça, bu bulmacaları çözmenin zorluğu artmış ve daha fazla hesaplama gücü gerektirmiştir. Kişisel bilgisayarlar genellikle rekabetçi kripto paraları madencilik yapmak için gerekli işlem kapasitesine sahip olmadığından, ASIC (Uygulamaya Özgü Entegre Devreler) olarak bilinen amaçlı cihazların kullanımına yol açmıştır. Bu artan hesaplama gücü talebi, önemli enerji tüketimine yol açmıştır, Bitcoin tek başına bazı orta büyüklükteki ülkeler kadar enerji kullanmaktadır.

 

Payı Kanıtlama (PoS) Anlama

Payı Kanıtlama (PoS), işlemleri doğrulama ve bir blockchain ağındaki fikir birliğini sağlama konusunda farklı bir yaklaşımdır. Madenciliğe dayanan PoW'nun aksine, PoS, kullanıcılara küçük bir miktar kripto para ile staking yapma imkanı sunar. PoS'ta, bir kullanıcının sahip olduğu ve ağın güvenliği için 'stake' etmeye istekli olduğu kripto para miktarı ne kadar fazla ise, işlemleri doğrulama şansı o kadar yüksektir. Bilinen bir kripto para olan Ethereum, Ethereum 2.0 güncellemesi ile PoW'dan PoS'a geçiş sürecindedir.

PoS'ta, kullanıcılar çeşitli şekillerde katılım sağlayabilirler. Örneğin, işlem bloklarını toplayıp ağa sunan doğrulayıcılar olabilirler veya kripto paralarını başka bir doğrulayıcıya devredebilir ve ödülleri paylaşabilirler.

 

PoW ve PoS: Ana Farklar

PoW ve PoS arasındaki ana fark, işlemlerin doğrulanması ve yeni blokların blockchain'e eklenmesi sürecinde yatar. PoW, kullanıcıların karmaşık bulmacaları çözmesini içerirken, PoS ise coinlerin stake edilmesine dayanır.

PoW'da, bulmacayı ilk çözen madenci ödülü alır, bu da rekabetçi bir ortam ve önemli enerji tüketimine yol açabilir. Diğer yandan, PoS daha az enerji yoğunluğuna sahiptir ve özel donanım gerektirmediği için daha fazla katılıma izin verir.

 

PoW ve PoS'un Sınırlamaları

Hem PoW hem de PoS'un avantajları olsa da, her ikisinin de sınırlamaları vardır. PoW'un yüksek enerji tüketimi ve özel donanım ihtiyacı, onu daha az erişilebilir ve çevre dostu yapar. Diğer yandan, daha az enerji yoğun olan PoS, daha fazla coin'e sahip olanların işlemleri doğrulama şansının daha yüksek olması nedeniyle gücün merkezileşmesine yol açabilir.

 

PoW ve PoS'un Geleceği

Kripto para alanı geliştikçe, fikir birliği mekanizmaları da gelişiyor. Birçok yeni proje, daha düşük enerji tüketimi ve artan erişilebilirlik nedeniyle PoS'u tercih ediyor. Ancak, PoW, özellikle Bitcoin gibi bilinen kripto paralar için yaygın olarak kullanılan ve zamanla test edilmiş bir yöntem olmaya devam ediyor. Sektör yeniliklerine devam ettikçe, her iki yöntemden de unsurlar içermeye çalışan yeni fikir birliği mekanizmalarının geliştirilmesini görebiliriz.

Link to comment

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.