Jump to content

(DApps) Merkeziyetsiz Uygulamalar nedir?


Recommended Posts

  • Merkeziyetsiz Uygulamalar (DApps), gelişmiş güvenlik, şeffaflık ve özerklik sağlamayı hedefleyen, blockchain ağlarında çalışan uygulamalardır.
  • DApps, akıllı kontratlar tarafından desteklenir ve bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymadan bir eşler arası ağda çalışır.
  • DApps, birçok potansiyel fayda sunmasına rağmen, ölçeklenebilirlik ve potansiyel güvenlik ihlalleri gibi zorluklarla karşı karşıyadır.

Learn_Illustration_What_are_Decentralized_Applications__DApps_.jpg

Merkezsizleşmeyi Anlama

Merkezsizleşme, gücün, kontrolün ve karar verme yeteneğinin bir ağ veya sistem üzerinde dağıtılması anlamına gelen bir kavramdır, bunlar tek bir organizasyon veya bireyde yoğunlaşmış olmaz. Bu yetki dağılımı, tüm kararları merkezi bir varlığın almasına gerek kalmadan, birden çok katılımcı arasında gerçekleşir. Blockchain gibi teknolojiler, bu merkezsizleşmeyi sağlar, birden çok bilgisayar (düğüm) ortak bir veritabanını sürdürür ve işlemleri doğrular. Bu, tek bir varlığın sistemin tam kontrolüne sahip olmamasını garanti eder.

 

Bir DApp Nedir?

Merkezi olmayan bir Uygulama (DApp), bir blockchain ağı üzerinde çalışan bir uygulamadır. DApp'ler, üzerine inşa edildikleri blockchainlerin özelliklerini kullanır, geleneksel uygulamalara kıyasla gelişmiş güvenlik, şeffaflık ve özerklik sağlama amacıyla. Bu, kontrolün birden çok katılımcıya dağıtılmasıyla gerçekleştirilir. Bir DApp kullandığınızda, bilgileriniz tek bir şirket veya sunucu tarafından kontrol edilmez, ancak blockchain üzerinde kaydedilir ve ağdaki birden çok düğüm tarafından doğrulanır. DApp'ler, finansal işlemlerden oyunlara, tedarik zinciri yönetimine, oylama sistemlerine ve dijital sanat yaratmaya kadar çeşitli amaçlar ve işlevler görebilir.

 

DApps Nasıl Çalışır?

DApps, arka uç kodları dağıtılmış eşler arası ağlarda çalışan akıllı sözleşmeler tarafından desteklenir. Akıllı bir sözleşme, bilgisayar kodu tarafından uygulanan önceden belirlenmiş kurallar setidir. Belirli koşullar karşılandığında, tüm ağ düğümleri sözleşmede belirtilen görevleri gerçekleştirir. Bir akıllı sözleşme bir kez blockchain üzerine konuşlandırıldığında, kodu değiştirmek veya yok etmek zorlaşır, bu da DApp'in işlevselliğini, arkasındaki ekip dağılsa bile potansiyel olarak sürdürebilir.

 

DApps'in Avantajları

DApps, şeffaflık, özerklik ve yenilikçilik gibi birçok potansiyel fayda sunar. DApps üzerindeki tüm işlemler ve aktiviteler bir kamu defterine kaydedilir, bu da herkesin verileri doğrulamasına ve denetlemesine olanak sağlar. Kullanıcılar, verilerinin ve varlıklarının sahibi olabilir ve aracılara veya merkezi otoritelere bağlı olmadan doğrudan başkalarıyla etkileşime geçebilirler. DApps ayrıca, geliştiricilerin mevcut platformlar ve protokoller üzerine inşa etmelerine izin vererek yenilikçiliği teşvik eder ve genellikle açık kaynaklı bileşenlere sahip olup, geliştiriciler ve topluluklar arasında işbirliğini teşvik eder.

 

DApps'ın Dezavantajları

Potansiyel faydalarına rağmen, DApps'ler zorluklarla karşı karşıya. En büyüklerinden biri ölçeklenebilirlik. Bazı blok zincirlerinin işlem hızı ve kapasitesi konusunda sınırlamaları olabilir, bu da daha yavaş işlem süreleri ve daha yüksek maliyetlere yol açabilir. Ayrıca, DApps güvenliği artırmaya çalışırken, tamamen güvenlik ihlallerine veya yeni kullanıcıların hackleme girişimlerine karşı bağışık olmayabilirler.

Link to comment

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.