Jump to content

Madencilik nedir, nasıl işler, neden önemlidir?


Recommended Posts

Madencilik, Bitcoin ve diğer birçok kripto para biriminin yeni coin'ler üretmek ve yeni işlemleri doğrulamak için kullandığı işlemdir. Kripto para birimi işlemlerini belgeleyen sanal defterler olan blok zincirlerini doğrulayan ve güvence altına alan dünya çapında geniş, merkeziyetsiz bilgisayar ağlarını içerir. İşlem güçleriyle katkıda bulunmaları karşılığında, ağdaki bilgisayarlar yeni coin'lerle ödüllendirilir. Bu erdemli bir döngüdür: madenciler blok zincirini korur ve güvenliğini sağlar, blok zinciri coin'leri ödüllendirir, coin'ler madencilerin blok zincirini korumaları için bir teşvik sağlar.

Copy_of_Learn_Illustration_What_is_Mining.jpg

Madencilik nasıl işler?

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini elde etmenin üç temel yolu vardır. Bunları Binance, Coinbase, Crypto.com gibi bir borsadan satın alabilir, mal veya hizmetler için ödeme olarak alabilir veya sanal olarak "madencilik" yapabilirsiniz. Burada örnek olarak Bitcoin'i kullanarak açıkladığımız üçüncü kategoridir. 

  • Uzmanlaşmış bilgisayarlar her yeni bitcoin işlemini doğrulamak ve kaydetmek için gereken hesaplamaları yapar ve blok zincirinin güvenli olmasını sağlar. Blok zincirinin doğrulanması, madencilerin gönüllü katkılarıyla sağlanan büyük miktarda bilgi işlem gücü gerektirir. 
  • Bitcoin madenciliği, büyük bir veri merkezini işletmeye çok benzer. Şirketler madencilik donanımını satın alır ve onu çalışır (ve serin) tutmak için gereken elektrik için ödeme yapar. Bunun kârlı olabilmesi için, kazanılan coin'lerin değerinin bu coin'leri çıkarma maliyetinden daha yüksek olması gerekir.
  • Madencileri ne motive eder? Ağda bir piyango düzenlenir. Ağdaki her bilgisayar, "hash" olarak bilinen 64 basamaklı onaltılık bir sayıyı ilk tahmin eden olmak için yarışır. Bir bilgisayar tahminleri ne kadar hızlı çıkarabilirse, madencinin ödülü kazanma olasılığı o kadar artar.
  • Sadece 21 milyon bitcoin olacaktır. Son blok teorik olarak 2140'ta çıkarılacaktır. Bu noktadan sonra madenciler artık ödül olarak yeni çıkarılan bitcoin'e güvenmeyecek, bunun yerine işlem yapmak için aldıkları ücretlere güveneceklerdir.

Madencilik neden önemlidir?

Madencilik, yeni coin'leri dolaşıma sokmanın ötesinde, Bitcoin'in (ve diğer birçok kripto paranın) güvenliğinin merkezinde yer alır. Kripto para birimlerinin üçüncü bir tarafın gözetimine ihtiyaç duymadan eşler arası merkeziyetsiz bir ağ olarak işlev görmesini sağlayan blok zincirini doğrular ve güvence altına alır. Ayrıca, madencilerin bilgi işlem güçleriyle ağa katkıda bulunmaları için teşvik yaratır.

Link to comment

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.