Jump to content

Recommended Posts

Piyasa değeri, bir şirketin tüm hisselerinin toplam dolar değeridir. Bitcoin veya diğer kripto paralar için ise madencilikle elde edilen tüm coin'lerin toplam değeridir. Kripto para dünyasında piyasa değeri, herhangi bir anda tek bir coin'in fiyatı ile madencilikle elde edilmiş olan toplam coin sayısının çarpılması ile hesaplanır.

Piyasa değeri bir açıdan, bir varlığın ne kadar istikrarlı olabileceğinin kaba bir ölçümü olarak düşünülebilir. (En büyük piyasa değerine sahip kripto para olan Bitcoin'in bile hâlâ dalgalanma yaşadığını unutmamak önemlidir.) Ancak, daha büyük bir geminin sert havalarda daha güvenli olması gibi, piyasa değeri büyük olan kripto paraların da, piyasa değeri düşük olanlara oranla daha istikrarlı bir yatırım olma olasılığı daha fazladır. Piyasa değeri daha düşük olan dijital para birimleri, piyasanın anlık heveslerine karşı daha hassastır ve böyle durumlar sonrasında büyük artışlar veya dramatik düşüşler yaşayabilir.  

Ek not: "Dolaşımdaki arz" piyasa değeri veya "tamamen seyreltilmiş arz" piyasa değerinden bahsedildiğini de görebilirsiniz. Bitcoin için bu iki rakam, şu ana dek madencilikle çıkarılmış olan 19,7 milyon ("dolaşımdaki arz") veya en sonunda ulaşılacak olan 21 milyondur ("tamamen seyreltilmiş arz"). Kullandıkları yöntemlere bağlı olarak bazı gözlemciler piyasa değerini ölçmek için şu anda dolaşımda olan arzı kullanırken diğerleri tamamen seyreltilmiş rakamı kullanır.

Learn_Illustration_What_is_Marketcap.jpg

Piyasa değeri neden önemlidir?

Fiyat, kripto para birimlerinin değerini ölçmenin sadece bir yoludur. Yatırımcılar konuyu daha eksikiz bir şekilde aktarmak ve kripto para birimleri arasındaki değeri karşılaştırmak için piyasa değerini kullanır. Önemli bir istatistik olarak, bir kripto paranın büyüme potansiyelini ve onu satın almanın diğerlerine oranla daha güvenli olup olmadığını gösterir.

Daha iyi açıklamak için, iki kurgusal kripto para biriminin piyasa değerini karşılaştıralım. 

  • Kripto para birimi A'nın dolaşımda 400.000 coin'i varsa ve her coin 1 $ değerindeyse piyasa değeri 400.000 $ olacaktır. 
  • Kripto para birimi B'nin dolaşımda 100.000 coin'i varsa ve her coin 2 $ değerindeyse, piyasa değeri 200.000 $ olacaktır.
  • Kripto para birimi B'nin tek coin fiyatı kripto para birimi A'dan yüksek olsa da kripto para birimi A'nın toplam değeri, kripto para birimi B'nin iki katıdır. 

Bununla birlikte, birçok kripto para biriminin piyasa değerinin, dalgalanmalar nedeniyle dramatik şekilde değişebileceğini unutmayın.

 

Piyasa değeri ile ne yapabilirsiniz?

Piyasa değeri, bir kripto para biriminin toplam değerini, diğer bir birimle karşılaştırmanıza olanak tanır. Böylece daha bilinçli yatırım kararları alabilirsiniz. Kripto para birimleri piyasa değerine göre üç kategoriye ayrılır:

  • Bitcoin ve Ethereum gibi büyük ölçekli kripto para birimleri Mart 2024 itibarıyla sırasıyla 1300 milyar dolar ve 390 milyar dolar piyasa değerine sahiptir. Yatırımcılar bu kripto para birimlerini daha düşük riskli yatırımlar olarak görür, çünkü bu para birimleri geçmişte sürekli büyüme göstermiştir ve genellikle daha yüksek likiditeye sahiptir. Bu da çok sayıda kişi satış yapsa bile bu para birimlerinin direniş göstereceği ve fiyatlarının bundan önemli ölçüde etkilenmeyeceği anlamına gelir.
  • Orta ölçeklikripto para birimleri, 1 milyar ile 10 milyar dolar arasında piyasa değerine sahiptir. Genelde olumlu yönde gelişme potansiyeline sahip olsalar da daha riskli oldukları kabul edilir.
  • Küçük ölçekli kripto para birimlerinin piyasa değeri 1 milyar dolardan daha azdır ve piyasa duyarlılığına dayalı dramatik dalgalanmalara en yatkın olanlar bu kriptolardır. 

Piyasa değeri, kripto para birimlerinin toplam değerini karşılaştırmak için yararlı bir ölçektir. Ancak herhangi bir yatırımın risklerini değerlendirirken piyasa eğilimleri, kripto paranın istikrarı ve kendi finansal durumunuz da dikkate alınmalıdır.

Link to comment

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.