Jump to content

(ICO) Başlangıç Coin Teklifleri nedir ve nasıl çalışır?


Recommended Posts

Initial Coin Offering (ICO) Nedir?

Bir Initial Coin Offering (ICO), kripto para sektöründeki bir fon toplama mekanizmasıdır ve geleneksel finans sektöründeki Birincil Halka Arz (IPO) ile benzerlik gösterir. Yeni bir coin, uygulama veya hizmet oluşturmak için kaynak toplamayı hedefleyen şirketler bir ICO başlatabilir. Projeye ilgi duyan katılımcılar, ICO sırasında token alabilir ve şirket tarafından çıkarılan yeni bir kripto para tokeni alabilirler. Bu token, şirketin sunduğu ürün veya hizmetle ilgili bir işlevsellik taşıyabilir veya şirkette veya projede bir hisse temsil edebilir.

Learn_Illustration_What_are_initial_coin_offerings__ICOs__and_how_do_they_work.jpg

Bir ICO nasıl çalışır?

Bir kripto para projesi, bir ICO aracılığıyla kaynak toplamayı hedeflediğinde, ilk adım coin'in yapısını belirlemektir. ICO'lar birkaç şekilde yapılandırılabilir. Örneğin, bir şirket belirli bir kaynak hedefi veya limit belirleyebilir, bu da ICO'da dağıtılan her tokenin önceden belirlenmiş bir fiyatı olduğu ve toplam token arzının sabit olduğu anlamına gelir. Alternatif olarak, bir ICO'nun sabit bir token arzı ve dinamik bir kaynak hedefi olabilir, bu da ICO'da alınan kaynak miktarının token başına genel fiyatı belirlediği anlamına gelir. Bazı ICO'ların dinamik bir token arzı ancak sabit bir fiyatı vardır, bu da alınan kaynak miktarının son token arzını belirlediği anlamına gelir.

 

ICO'lar vs. Geleneksel Fon Toplama Yöntemleri

ICO'lar, birkaç yönden geleneksel fon toplama yöntemlerinden farklıdır. Girişim sermayesi veya kitlesel fonlama platformlarından farklı olarak, ICO'lar dünyanın her yerinden bir kripto-cüzdanı olan herkesten doğrudan kaynak toplayabilir. Bu kaynak toplama yöntemi doğrudan, likidite sağlar ve minimum bürokrasi gerektirir. Ancak, ICO'ların bir fonlama mekanizması ve startup'ların kaynak toplamak için yenilikçi bir yaklaşım sağlayabileceğini belirtmek önemlidir, ancak aynı zamanda riskler de taşırlar. Düzenleme eksikliği ve menkul kıymetler hukukunun uygulanmaması nedeniyle, ICO'lar dolandırıcılık ve sahtekarlık için bir araç olmuştur. Bu nedenle, katılımcılar, araştırma yaparken ve bunlara katılırken yüksek derecede dikkat ve özen göstermelidir.

 

ICO'ların Avantajları ve Dezavantajları

ICO'lar, doğrudanlık, likidite ve kapı bekçisi olmaması gibi birçok avantaj sağlayabilir. Erken benimseyenleri çekebilir ve erken kullanıcı tabanını projenin başarısı etrafında birleştirebilir. Ancak, önemli dezavantajları da vardır. ICO'lar genellikle tamamen düzenlenmemiştir, bu da katılımcıların yüksek derecede dikkatli olmaları gerektiği anlamına gelir. Birçok ICO dolandırıcılık olarak ortaya çıkmış veya kötü performans göstermiştir ve tüm ICO'ların yarısından azı teklifin ardından dört ay boyunca hayatta kalır.

 

İlk Coin Tekliflerine Örnekler

Ethereum'un ICO'su, bu tür bir fon toplama mekanizmasını kullanarak erken başarı hikayelerinden biriydi ve 2014'te 15,5 milyon dolar topladı. Elli milyon eter tokenı, her biri 0,311 dolar olacak şekilde dağıtıldı ve 12 Mayıs 2021'de 4.382,73 dolarlık bir zirveye ulaştı, böylece katılımcılara bir getiri sağladı. Şimdi, Ethereum tanınan bir kripto para birimi ve teknolojisinden gelişen bir merkeziyetsiz uygulamalar ekosistemini mümkün kıldı.

Link to comment

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.