Jump to content

Optimistic Rollups ile ZK-Rollups arasındaki fark nedir?


Recommended Posts

  • Optimistic Rollups ve ZK-Rollups, her ikisi de Layer 2 çözümleridir.

Learn_Illustration_What_is_the_difference_between_Optimistic_Rollups_and_ZK-Rollups.jpg

Rollup'lar Nedir?

Ethereum için ölçeklendirme çözümleri olarak adlandırılır, amacı işlem kapasitesini artırmak ve maliyetleri azaltmaktır.

  • Optimist Rollup'lar, tüm işlemlerin geçerli olduğunu, aksi kanıtlanana kadar varsayar, ZK-Rollup'lar ise tüm işlemlerin yanlış olduğunu, geçerli oldukları kanıtlanana kadar varsayar.
  • Her ikisinin de kendi avantajları ve dezavantajları vardır, Optimist Rollup'ların işlem işleme hızında potansiyel bir avantajı olabilirken, ZK-Rollup'ların gelişmiş gizlilik ve güvenlik potansiyeli vardır.

Rollup'lar, işlemleri off-chain (zincir dışı) olarak işleyen ve daha sonra işlem verilerini toplu halde ilgili Layer 1 blockchain (blok zinciri) üzerine göndermek için paketleyen Layer 2 ölçeklendirme çözümleridir. Bu, ana blok zinciri üzerindeki tıkanıklığı ve hesaplama yükünü azaltır, böylece işlem kapasitesini artırır. İki ana rollup türü Optimistik Rollup'lar ve Sıfır Bilgi Rollup'larıdır.

 

Optimistic Rollups Nedir?

Optimistic Rollups, off-chain işlemlerin 'iyimser' bir yaklaşımla gerçekleştirilmesi üzerine çalışır. Bu, tüm Katman 2 işlemlerinin, dürüst bir ağ doğrulayıcısı tarafından itiraz edilip yanlış olduğu kanıtlanana kadar geçerli olduğunu varsayarlar. Geçersiz işlemleri tespit etmek için 'sahtekarlık kanıtı' mekanizması kullanırlar. Eğer bir sahtekarlık kanıtı geçerliyse, hatalı işlemi geçersiz kılar ve rollup'ın durumunu güncellemek için yeniden gerçekleştirir. Ancak, iyimser rollup paketi, itiraz süresi boyunca itiraz edilmezse, işlem verileri başarıyla Ethereum ana zincirine eklenir.

 

Zero-Knowledge Rollups Nedir?

Zero-Knowledge Rollups veya ZK-Rollups, doğrulayıcıların herhangi bir işlem detayını açığa çıkarmadan bir işlemin doğruluğunu kanıtladığı rolluplardır. İyimser rollupların aksine, ZK-Rollups, tüm işlemlerin yanlış olduğunu varsayar ve bunları Zero-Knowledge Proofs (ZKP) ile geçerli olduğunu kanıtlar. İşlemin doğru olup olmadığını belirlemek için 'geçerlilik kanıtlarına' güvenirler. ZK rollup düğümlerinin, Ethereum zincirindeki işlem verilerinin geçerli olduğunu garanti etmek için tüm işlemler için geçerlilik kanıtları sağlaması gerekmektedir.

 

Optimistic Rollups ve ZK-Rollups Karşılaştırması

Hem Optimistic Rollups hem de ZK-Rollups'ın kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Optimistic Rollups, işlem geçerliliğine yönelik iyimser varsayımları nedeniyle daha hızlı işlem işleme potansiyeline sahiptir. Ancak, işlem sonuçlarını geciktirebilecek bir itiraz süreleri vardır. Diğer yandan, ZK-Rollups, Zero-Knowledge Proofs kullanımı aracılığıyla geliştirilmiş gizlilik ve güvenlik potansiyeline sahiptir, ancak daha karmaşıktırlar ve potansiyel olarak tüm kullanım durumlarına uygun olmayabilirler.

 

Optimistic Rollups ve ZK-Rollups Kullanım Durumları

Optimistic Rollups ve ZK-Rollups arasındaki seçim, belirli bir kullanım durumuna bağlıdır. Optimistic Rollups, hızlı işlem işleme gerektiren ve işlem sonuçlarında gecikmeyi tolere edebilen uygulamalar için potansiyel olarak daha uygun olabilir. Diğer yandan, ZK-Rollups, gizlilik ve güvenliği öncelikli tutan ve Sıfır Bilgi Kanıtlarının karmaşıklığını yönetebilen uygulamalar için potansiyel olarak daha uygun olabilir.

Link to comment

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.