Jump to content

Kripto çöküş döngüsünü yönetmenin 5 temel yolu


Recommended Posts

2009'daki başlangıcından bu yana Bitcoin ve kripto para piyasaları boğa ve ayı piyasaları olarak bilinen daha büyük devamlı trendler içinde bile birçok büyüme ve düşüş döngüsü gördü. Şimdiye kadar her piyasa düşüşünü bir toparlanma ve önemli bir büyümenin takip ettiği doğru olsa da düşüş dönemleri hem deneyimli trader'lar hem de yeni başlayan yatırımcılar için stresli ve yönünü bulmanın zor olduğu dönemler olabilir.

Burada, portföyünüzdeki değeri korumak, duygulara dayalı trade yapmaktan kaçınmak ve daha az uykusuz kalmak için bir piyasa düşüşü sırasında izlemek isteyebileceğiniz beş stratejiyi tartışıyoruz.

Weathering-the-crypto-dip.png

#1 - FOMO ve FUD tuzağına düşmeyin

Kripto para alanındaki en son haberleri ve trendleri takip etmek çok önemlidir, ancak çok fazla bilgi kesinlikle kötü bir şey olabilir. Bu, özellikle içgüdülerinize yenilmenin ve kötü zamanlanmış bazı trade'ler yapmanın çok kolay olduğu piyasa düşüşlerinde geçerlidir.

 • FOMO (fear of missing out) ve FUD (fear, uncertainty, and doubt) kripto alanında yaygın terimlerdir ve satın alma ve satma seçimlerimiz üzerinde çoğumuzun kabul etmek istediğinden daha güçlü bir etkiye sahip olabilir. 
 • FUD genellikle bazı söylentiler, olumsuz haber makaleleri veya belirli bir piyasa veya varlıkla ilgili endişelerini dile getiren tanınmış kişilerin neden olduğu olumsuz bir piyasa duyarlılığı anlamına gelir. Bu durum, trader'ların daha fazla fiyat düşüşü beklentisiyle ellerindeki varlıkları satması nedeniyle fiyat üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. FOMO ise bunun tam tersidir ve bir yatırımcının olumlu fiyat hareketleri ya da haberler gördükten sonra arzulu düşüncelere kapılma, bazen de aya giden bir sonraki rokete atlama telaşıyla temel sinyalleri göz ardı etme eğilimini ifade eder.

Unutmayın: Kimse geleceği tahmin edemez ve tek bir kişinin tavsiyesi kendi araştırmanızı yapıp kendi sonuçlarınıza varmaktan daha iyi değildir. Bazı durumlarda, influencer'lar ve yayıncılar, piyasaları belirli bir yönde manipüle etmek için FUD veya FOMO'ya neden olma konusunda gerçekten çıkar sahibi olabilirler. Kripto para piyasalarındaki en son güncellemeleri öğrenirken her zaman birden fazla kaynaktan teyit ettirmeye çalışın.

 

#2 - Net hedefler belirleyin, portföyünüzü çeşitlendirin ve yalnızca imkanlarınız dahilinde trade yapın

Belirli bir varlığa ne kadar güveniyor olursanız olun, asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmamalısınız. Herkesin isteyeceği son şey, portföylerinin fiyatı yavaşça düşerken olumlu fiyat hareketini bekleyen duygusal bir hız trenine yakalanmaktır.

 • Çoğu bilgili yatırımcı, portföylerini çeşitlendirmek için alternatif kripto para birimlerinden borsa endeks fonlarına kadar bir dizi farklı türde varlığı uzun vadeli olarak tutmayı da tercih ediyor. 
 • Sık sık kriptonun uyumadığı söylenir. Kripto para piyasaları dalgalanmalarıyla bilinir ve buna karşı koymak için kripto yatırımcıları alım satım stratejilerini ve mümkünse giriş ve çıkış noktalarını önceden belirlemelidir. 
 • Mevcut her türlü bilgiye erişiminiz olsa bile, ani bir "black swan" olayı, bilgisayar korsanlığı veya yüksek profilli bir kişinin tweet'i fiyatların düşmesine neden olabilir. Bu nedenle önceden plan yapmak ve ani bir kaza durumunda kayıplarınızı azaltacak adımlar atmak çok önemlidir.
 • Yatırımcılar, ortalama dolar maliyeti (düzenli aralıklarla küçük miktarlarda alım veya satım işlemi) gibi sabit stratejileri göz önünde bulundurabilir. Bu da bir kripto alıcısının duygularıyla trade yapmaktan veya 7/24 grafiklere bakmak zorunda kalmaktan tamamen kaçınmasına yardımcı olabilir. 

Unutmayın: Kripto paralar gibi değişken varlıkları elinizde tutarken kendinizi kaptırmanız çok kolaydır. Trading, özellikle ayı piyasasında çok yüksek riskli bir faaliyet olabilir ve yatırımcılar potansiyel kayıpları en aza indirmekle potansiyel kazançlar elde etmeyi dengeleyen hedefler belirlemeyi amaçlamalıdır.

Link to comment

#3 - HODLing ve uzun vadeli düşünme

"Satana kadar zarar sayılmaz" sözü sadece kısmen doğru olsa da, bir ağırlığı vardır. Varlıklarınızın değeri satın aldığınızdan bu yana düşmüşse -buna gerçekleşmemiş zararlar denir- bunlar ancak satın alma fiyatınızdan daha düşük bir fiyata satıldıklarında gerçekleşir. 

 • Yıllar boyunca Bitcoin uzun vadede sürekli olarak yukarı doğru bir eğilim göstermiştir. Fiyatlar geçici bir piyasa düzeltmesi veya uzun bir ayı piyasası nedeniyle düşüyor olsa bile, tarihe bakıldığında kıtlık gibi ekonomik faktörler nedeniyle fiyatların eninde sonunda toparlanacağını göstermektedir. Birçok kişi, bu sınırlı bulunabilirliğin Bitcoin gibi kripto para birimlerinin fiyatının zaman içinde yükselmeye devam etmesine neden olacağına inanıyor. Yatırım zaman diliminiz daha uzunsa (haftalar veya aylar yerine yıllar) negatif fiyat hareketinin geçici olduğu düşünülebilir. 
 • Bitcoin'in son on yılın belki de en başarılı büyük varlığı olarak ortaya çıkmasıyla birlikte onu uzun süre elde tutmak bugüne kadar kanıtlanmış bir strateji olmuştur. 

Unutmayın: ABD gibi ülkelerde kripto paraları daha uzun süre elde tutmak vergilendirme açısından da faydalı olabilir. Örneğin, bir yıl veya daha uzun süre elde tutmak, kısa vadede satmaktan daha avantajlı olabilir.

 

#4 - Dipten çıkmaya veya kâr almaya hazır olun

Kripto dalgalanmalarından kaçınmak ve bir piyasa düşüşü sırasında kendinizi korumak için en güvenli seçeneklerden biri, değişken kripto varlıklarınızın bir kısmını daha istikrarlı varlıklara dönüştürmektir. Bu, bir yatırımcının bakiyesini "kilitlemesine" ve riskini azaltmasına yardımcı olabilir ve bir kripto boğa piyasasında portföylerini ve stres seviyelerini aktif olarak yönetme ihtiyacını azaltabilir.

 • USDC gibi stablecoin'ler değerlerini sabit bir fiyattan korumayı amaçlar ve portföyünüzün bir kısmını sabit değerli varlıklara dönüştürerek piyasalar durgunken fiyat değişikliklerine maruz kalma riskinizi azaltırsınız. 
 • Ancak, kapitülasyon adı verilen, her şeyi bir anda satma eyleminin piyasanın aniden toparlanması durumunda kripto sahiplerinin kolayca kaybetmesine neden olabileceğini de unutmayın. Bu nedenle, baskı altında karar vermek zorunda kalmadan önce hangi düzeyde kâr ve zararla rahat olabileceğinize dair bir fikir edinmeniz çok önemlidir.

Unutmayın: Günümüzde birçok yatırımcı, daha büyük bir para çekme ve geri satın alma stratejisinin bir parçası olarak istikrarlı varlıklara girip çıkmayı tercih ediyor ve zamanlama doğruysa bu tercih portföylerini kademeli olarak büyütmeye yardımcı olabilir. Ancak bu kolay değildir ve en deneyimli yatırımcılar bile genellikle giriş ve çıkışlarının zamanlamasını doğru şekilde belirlemede başarısız olurlar. (Yine birçok yatırımcı için ortalama dolar maliyeti, piyasayı zamanlamaya çalışmaktan bile kaçınmanın iyi bir yolu olabilir.)

 

#5 - Fırsatları görün

Kripto piyasaları düştüğünde bile nereye bakacağınızı biliyorsanız fırsatlar vardır. Diğerleri karanlık ve soğuk bir kripto kışı görürken hevesli yatırımcılar en sevdikleri varlıkları indirimli olarak almak ve kâr elde etmek için yeni bir fırsat penceresi görürler.

 • "Dipten satın almak", önceki kazançların fiyatlandırıldığını hisseden trader'ların piyasaya girmeleri veya pozisyonlarını artırmaları için popüler bir yoldur. 
 • Bir düşüş trendi içinde bile piyasa dalgalandıkça küçük iniş çıkışlar olacaktır. Burada teknik analiz becerilerini geliştirmiş olan trader'lar, bu kısa vadeli hareketleri tahmin etmek ve kısa vadeli düşük değerdekileri alıp yüksek değerdekileri satarak bunlardan yararlanmak için bu bilgiyi kullanmak suretiyle fayda sağlayabilir. 
 • Açığa satış veya bir varlığın değerinin düşme ihtimaline para yatırmak da düşüşlerde kâr elde etmek için iyi bir strateji olabilir.
 • Staking ve DeFi yield farming gibi faaliyetler, getirileri dengelemeye daha fazla yardımcı olabilir ve ayı piyasasında veya düşüş trendinde bile gerçek kripto bakiyenizin her zaman büyüdüğünden emin olmanız için destek sağlayabilir. 
 • Bir varlığın eninde sonunda daha değerli olacağına inanıyorsanız ortalama dolar maliyeti piyasaların yukarı ya da aşağı yönlü olması fark etmeksizin işinize yarar! Aslında, düşüş dönemlerinde dolarınız karşılığında daha fazla kripto alırsınız.

Unutmayın: Bu tür faaliyetler (muhtemelen DCA hariç) gönülsüzler için değildir ve aslında önemli kayıplara neden olabilir veya en azından stresli fiyat grafiklerini izleyerek bir ekranın önünde geçirdiğiniz süreyi büyük ölçüde artırabilir.

Link to comment

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.