Jump to content

Recommended Posts

Aralık 2017'de "Pine" adlı anonim bir kripto yatırımcısı "kripto para ile hayırseverlik deneyi" olarak Pineapple Fund'ı kurdu. Pine, çevre ve ruh sağlığından sosyal adalet ve evsizliğe kadar her konuya odaklanan 60 farklı hayır kurumuna 55 milyon dolar değerinde bitcoin bağışladı.

Donating-Crypto.png

Kripto yoluyla hayırseverlik hem bireyler hem de kuruluşlar için giderek daha popüler bir seçenek haline geldi. Kızılhaç ve United Way de dahil olmak üzere dünyanın en büyük yardım kuruluşlarından bazıları kripto para kabul ediyor. 

GiveCrypto.org, 2018 yılından beri doğrudan topluluk temelli kripto para bağışları yoluyla yoksulluğu azaltmak için çalışıyor (Coinbase CEO'su Brian Armstrong da kurucularından biridir). 2019'da UNICEF, özel bir Kripto Para Fonu aracılığıyla kripto para tutan ve kripto para birimleriyle işlem yapan ilk BM Örgütü olduğunu duyurdu. Ayrıca, tüm bağışları kâr amacı gütmeyen kuruluşlara ve hayır kurumlarına nakit olarak teslim eden ve desteklediği 1,5 milyondan fazla kuruluş arasından seçim yapmanıza olanak veren bir bağış platformu olan Daffy'ye de göz atabilirsiniz.

Dünyanın herhangi bir ülkesinden yüksek ücretler ödemeden hızlı ve anonim olarak bağış yapabilmek, bağışları daha verimli, adil ve kolay hale getiren kriptoya özgü teknolojik bir yeniliktir.

 

Kripto kişiye özeldir

Kripto, bağışçılar için her geçen gün daha da önemli hale gelen gizlilik ve veri koruma sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. 2022 yılında Ipsos tarafından Google adına gerçekleştirilen bir ankete göre her yaştan Amerikalının büyük çoğunluğu hayır işleri söz konusu olduğunda kişisel verilerinin gizliliği ve güvenliği konusunda endişelidir.

Doğrudan bir kuruluşa kripto bağışı yapmak kişisel bilgilerinizi daha iyi koruyabilir ve potansiyel olarak önem verdiğiniz amaçlara daha fazla kaynak gitmesini sağlayabilir.

 

Kriptonun vergi avantajları olabilir

Diyelim Nisan 2021'de bir BTC'nin fiyatı 60.000 dolarken 2.000 dolarlık bitcoin satın aldınız. Nisan 2024 itibarıyla bir BTC'nin fiyatı 66.000 dolar ve sahip olduğunuz BTC'nin adil piyasa değeri 2.200 dolardır. Tüm bu tutarı, IRS tarafından tanınan en sevdiğiniz hayır kurumuna bağışlamaya karar veriyorsunuz. İşte bağış yapabileceğiniz iki yol: 

Bitcoin satıp dolar olarak bağış yapın: Önce bitcoin'i satıp sonra dolar olarak bağış yaparsanız yüzde 20'ye varan uzun vadeli sermaye kazancı vergisine maruz kalabilirsiniz (ilave Medicare ek vergisi veya eyalet vergileri ve yerel vergiler hesaba katılmamıştır), bu da yaklaşık 440 dolar olacaktır.

Nihai bağış tutarı: Yaklaşık 1.760 dolar.

Doğrudan bitcoin bağışı yapın: Bitcoin'i doğrudan bağışlarsanız vergiden düşülebilir katkınız çok daha ileri gidebilir. Doğrudan bir bağışla, bitcoin için sermaye kazancı vergisi ödemeniz gerekmeyebilir.

Ele geçen nihai bağış tutarı: Yaklaşık 2.200 dolar.

 

Kripto bağışlarının işlenmesi kuruluşlar için daha ucuz olabilir

2020 Küresel Bağış Trendleri Raporu'na göre dünya çapındaki bağışçıların yüzde 63'ü banka veya kredi kartı aracılığıyla çevrimiçi bağış yapmayı tercih ediyor. Ancak kartla yapılan bağışlar kuruluşların aldığı gerçek bağışı azaltabilir çünkü işlem ücretleri yüzde 2,2 ila 7,5 arasında değişebilir (çevrimiçi bağış işlemcilerini derecelendiren kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Charity Navigator'a göre) 

Bu ne kadar fark yaratabilir? Diyelim ki 1.000 dolar bağışlamak istediniz.

Kredi kartı ile bağış: Kuruluş tarafından yapılan işlem ücretleri 75 dolara kadar çıkabilir.

Ele geçen nihai bağış: 925 dolar

Kripto ile bağış: Bitcoin ile yapılan aynı bağış yaklaşık 8,70 dolar işlem ücretine tabi olacaktır ( CoinMetrics.io'ya göre 6 Nisan 2021'deki ortalama işlem ücreti kullanılarak hesaplanmıştır).

Ele geçen nihai bağış: 991,28 dolar

 

Stablecoin'ler kripto paraların daha az değişken olmasını sağlayabilir

Dalgalanma riski olmadan kriptonun avantajlarından yararlanmak isteyen kuruluşlar USDC veya benzeri stablecoin'ler cinsinden de bağış kabul edebilir. USDC, tamamen desteklenen ve ABD Doları karşılığında kullanılabilen bir kripto para birimidir.

Link to comment

Hangi kâr amacı gütmeyen kuruluşlar kripto kabul ediyor?

İster temiz su ister erken çocukluk eğitimi veya insan hakları ile ilgili girişimleri desteklemek istiyor olun, düzinelerce kuruluş bugün kripto ile bağış kabul etmeye hazır. İşte bir dizi popüler seçenek:

Daffy Charitable: Daffy mobil uygulaması aracılığıyla 1,5 milyondan fazla kuruluşa kolayca kripto bağışında bulunabilirsiniz. Seçtiğiniz kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve hayır kurumları parayı nakit olarak alır.

Electronic Freedom Foundation: "1990 yılında kurulan EFF etki davaları, politika analizi, taban aktivizmi ve teknoloji geliştirme yoluyla kullanıcı gizliliğini, ifade özgürlüğünü ve yeniliği savunur. Teknoloji kullanımımız arttıkça hak ve özgürlüklerin geliştirilmesini ve korunmasını sağlamak için çalışıyoruz."  Kabul ettiği kripto paralar: Bitcoin, Bitcoin Cash ve Ethereum.

Freedom of the Press Foundation: "Kuruluş, şifreleme araçlarının geliştirilmesi, basına yönelik saldırıların belgelenmesi, haber merkezlerinin dijital güvenlik uygulamaları konusunda eğitilmesi ve halkın bilgi edinme hakkının savunulması da dahil olmak üzere çeşitli yollarla basın için garanti altına alınan Birinci ve Dördüncü Anayasa Değişikliği haklarını korumak ve güçlendirmek için çalışmaktadır."  Kabul ettiği kripto paralar: Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin ve ZCash.

GiveCrypto.org: Coinbase kurucu ortağı Brian Armstrong 2018 yılında yoksulluk içinde yaşayan insanlara kripto para dağıtan kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan GiveCrypto'yu kurdu. GiveCrypto, 13 farklı ülkede 5.000'den fazla kişiye 300 bin doların üzerinde kripto para dağıttı.  Kabul ettiği kripto paralar: Coinbase Commerce üzerinden Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin ve USDC.

Greenpeace: "Greenpeace, küresel çevre sorunlarını gözler önüne sermek ve yeşil ve barışçıl bir gelecek için gerekli çözümleri teşvik etmek için barışçıl protesto ve yaratıcı iletişimi kullanan küresel, bağımsız bir kampanya organizasyonudur."  Kabul ettiği kripto paralar: Bitcoin.

Internet Archive: "1996 yılında, kullanımı yeni yeni artmaya başlayan bir ortam olan İnternet'i arşivleyerek işe başladık. Gazeteler gibi web'de yayınlanan içerikler de geçiciydi, ancak gazetelerin aksine kimse onu saklamıyordu. Bugün Wayback Machine aracılığıyla erişilebilen 20 yılı aşkın web geçmişine sahibiz ve önemli web sayfalarını belirlemek için Archive-It programımız aracılığıyla 625'ten fazla kütüphane ve diğer ortaklarla birlikte çalışıyoruz."  Kabul ettiği kripto paralar: Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, XRP ve ZCash.

Human Rights Foundation: "Kapalı toplumlara odaklanarak küresel olarak insan haklarını destekleyen ve koruyan, partizan olmayan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluşuz. HRF, insanları insan haklarını savunma ve liberal demokrasiyi destekleme ortak davasında birleştirir. Misyonumuz, özgürlüğün dünya çapında hem korunmasını hem de teşvik edilmesini sağlamaktır."  Kabul ettiği kripto paralar: Bitcoin ve Ethereum.

Khan Academy: "Khan Academy, öğrencilerin sınıf içinde ve dışında kendi hızlarında çalışmalarını sağlayan alıştırmalar, eğitici videolar ve kişiselleştirilmiş bir öğrenme panosu sunar. Matematik, fen bilimleri, bilgisayar programlama, tarih, sanat tarihi, ekonomi ve daha fazlasıyla ilgileniyoruz. Matematik misyonlarımız, güçlü yönleri ve öğrenme eksikliklerini belirleyen en gelişmiş uyarlanabilir teknolojiyi kullanarak anaokulundan matematik dersine kadar öğrencilere rehberlik ediyor."  Kabul ettiği kripto paralar: Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin ve Ethereum.

Rainforest Foundation: "Rainforest Foundation sahada yerli halkların toprak haklarını güvence altına almak için çalışıyor. Yerlilerin topraklarının güvenliğini güçlendiriyor ve yerli toplulukları ormanlarını korumak için teknolojiyi kullanmaları konusunda eğitiyoruz. Yerli topluluklara doğrudan yatırım yaparak, atalarının topraklarını korumak için derin bir motivasyona sahip olan insanları yağmur ormanlarını korumak için gerekli araçlar, eğitim ve kaynaklarla buluşturuyoruz."  Kabul ettiği kripto paralar: Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Litecoin.

The Reagent Project: "The Reagent Project olarak amacımız ABD'nin dört bir yanındaki laboratuvarlarda kullanılmayan fazla bilimsel ekipman ve reaktifleri bunlara ihtiyaç duyan yetenekli ve yetersiz kaynaklara sahip araştırmacılarla buluşturmak."  Kabul ettiği kripto paralar: Coinbase Commerce üzerinden Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin ve USDC.

Tor Project: "Tor Project olarak, herkesin sansürsüz bir internete özel erişimi olması için her gün mücadele ediyoruz ve Tor çevrimiçi gizlilik ve özgürlük konusunda dünyanın en güçlü aracı haline geldi. Ancak Tor sadece bir yazılımdan ibaret değildir. İnsan haklarına adanmış uluslararası bir topluluk tarafından üretilen bir sevgi emeğidir."  Kabul ettiği kripto paralar: Bitcoin, Augur, Dash, Litecoin, Monero, Stellar Lumen, ZCash ve Ethereum.

The Water Project: "The Water Project, Inc., 501(c)(3) kapsamında kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olup Sahraaltı Afrika'da temiz su ve uygun sağlık hizmetlerine erişim eksikliği nedeniyle gereksiz yere acı çeken topluluklara güvenilir su projeleri sağlayarak insan potansiyelini ortaya çıkarmaktadır."  Kabul ettiği kripto paralar: Coinbase Commerce üzerinden Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin ve USDC.

United Way: "United Way, her bireyin başarılı olma fırsatına sahip olduğu ve bunun sonucunda tüm toplumların geliştiği bir dünya vizyonuna sahiptir. Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insanın yardımıyla bu hedefe her gün biraz daha yaklaşıyoruz. Çalışmalarımız, başkalarının yaşamlarını iyileştirmek için zamanlarını, paralarını ve seslerini veren 2,8 milyon gönüllünün ve 9,8 milyon bağışçının tutkusuyla besleniyor."  Kabul ettiği kripto paralar: Bitpay üzerinden Bitcoin (Not: Bitpay bir dönüştürme ücreti kesebilir).

Daha fazla seçenek mi arıyorsunuz? Giving Block ayrıca kripto kabul eden hayır kurumlarının kapsamlı ve güncel bir listesini tutar. 

Link to comment

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.