Jump to content

Temel analiz ve teknik analiz nedir?


Recommended Posts

Takas etmekle ilgilendiğiniz bir varlığı araştırmak için kullanabileceğiniz birçok yöntem vardır. Ancak yatırımcıların kullandığı başlıca stratejilerden ikisi teknik analiz ve temel analiz olarak adlandırılır. 

Teknik analiz, bir varlığın tarihî piyasa performansına odaklanır: Zamana bağlı olarak fiyatı ve takas hacmini inceleyerek piyasanın varlığı nasıl gördüğüne ilişkin fikir edinebilirsiniz. Yükseliyor mu, düşüyor mu? İnsanlar parasını bu varlığa yatırıyor mu, yoksa parasını bu varlıktan çekiyor mu? Varlık yaygın olarak ve büyük miktarlarda takas ediliyor mu? Teknik analiz işte bu tür sorular sorar.  

Öte yandan temel analiz bir varlığın "temel bilgileri"ne bakmaya ilişkindir. Daha ziyade büyük resmi görmeye yönelik bir yaklaşımdır. Bir kripto para biriminin finansal durumu, kullanıcı topluluğu ve gerçek hayattaki potansiyel uygulamaları gibi bilgileri içerir. 

Her ikisi de bir yatırımı anlamak için değerli yollardır. Üstelik hisselerden tahvillere ve elbette kripto para birimlerine kadar her türlü varlığa uygulanabilir. Her ikisi de bir takas stratejisi geliştirmenize ve belirli bir varlığı ne zaman satın almak veya satmak istediğinizi belirlemenize yardımcı olabilir.

Learn_Illustration_What_is_Technical_Analysis__1_.png

Temel analiz nasıl çalışır?

Temel analiz sayesinde, varlığın esas değerini nasıl gördüğünüze bağlı olarak  ("Bu varlık gelecekte daha faydalı olacak mı?" sorusuna verdiğiniz yanıta göre) bir varlığın fiyatının değerinden yüksek mi yoksa düşük mü olduğuna karar verebilirsiniz. Örneğin Ethereum'u ele alalım. Çoğu merkezsiz finans (veya DeFi) uygulaması Ethereum blok zinciri üzerinde çalışır. DeFi'nin büyüyeceğini varsayıyorsanız gelecekte Ethereum'un değerinin artacağını tahmin edebilirsiniz.

 

Teknik analiz nasıl çalışır?

  • Teknik analiz, karar alma konusunda daha ziyade rakamlara dayalı bir yaklaşımdır. Bu analiz piyasanın, güncel fiyat (bu bilgiyi Coinbase uygulamasında veya çevrimiçi diğer pek çok yerde bulabilirsiniz) ve takas aktivitesinin miktarı (bu bilgi için Nomics ve CoinGecko gibi kripto veri sitelerine bakabilirsiniz) üzerinden bilinen tüm bilgileri çoktan hesaba kattığını varsayar.
  • Güncel fiyatlar talep ve arz gibi piyasa güçlerini yansıttığı için teknik analiz yapanlar, bir varlığın fiyatının, kamuoyunun o varlık hakkında ne hissettiğine ilişkin anlık bir görüntü vereceğine inanır. Bu, piyasa duyarlılığı olarak bilinir ve takasçıların eğilimleri tahmin edip yatırım kararları vermek için kullandıkları bir göstergedir.

Bunlar neden önemli?

Profesyonel takasçıların kullandığı üst düzey modellere ve araçlara erişiminiz yoksa her iki stratejiyi birlikte kullanmak takaslarınıza daha bütüncül bir bakış sunabilir. Temel analiz, ağ aktivitesi, kullanım durumu, iş modeli ve yol haritası gibi bir varlığın uzun vadeli potansiyel değerine yönelik daha nesnel göstergelere bakarken teknik analiz özellikle bir varlığın piyasa performansına odaklanır. 

Diğer yandan profesyonel takasçılar, bu analizlerden herhangi birine çok daha fazla güvenebilir. (Büyük, olgun piyasalar her iki türden birçok takasçıya sahip olma eğilimindedir.) Örneğin bir takasçı; regresyon analizleri, göreli güç indeksi ve menkul kıymetler borsası verileri dâhil olmak üzere fiyat ve hacimdeki değişiklikleri derinlemesine inceleyen bilgisayar destekli modeller kullanarak teknik analiz yapabilir. Belirli bir varlık, oldukça düzenli yükseliş ve düşüş döngülerinden geçme eğilimi gösteriyorsa teknik analiz, yatırımcılara bu döngülerin ritmi hakkında fikir vererek onların bu kısa vadeli döngülerde yararlanabileceği fırsatları görmelerine yardımcı olabilir. 

 

Bunları unutmayın...

  • Kısa vadede başarılı yatırım stratejilerini hayata geçirmek herkesçe bilindiği gibi zordur. Tarih kendini tekrar etmez, bu yüzden özellikle de dalgalı piyasalarda fiyat modelleriyle çalışmanın, size güçlü tahminler yapma konusunda yardımcı olacağı kesin değildir. 
  • Yalnızca altından kalkabileceğiniz kadar yatırım yapmalısınız. Mali danışmanlar size bir strateji geliştirmek ve kripto para birimlerine yatırım yapmakla ilgili riskleri anlamak konusunda yardımcı olabilir.
Link to comment

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.