Jump to content

Bağlanma eğrisi nedir?


Recommended Posts

  • Bağlanma eğrisi, bir varlığın fiyatı ve arzı arasındaki ilişkiyi tanımlayan matematiksel bir kavramdır.
  • Bağlanma eğrisi kontratları, kripto para borsalarından bağımsız bir token piyasası oluşturmayı hedefleyen akıllı kontratlar'dır.
  • Her bir tokenin değeri, bağlanma eğrisine göre, çıkarılan token sayısı arttıkça genellikle artar.

Learn_Illustration_What_is_a_bonding_curve.jpg

Bağlanma Eğrilerini Anlama

Bağlanma eğrisi, bir varlığın fiyatı ve arzı arasındaki ilişkiyi tanımlayan matematiksel bir kavramdır. Bağlanma eğrisinin temel fikri, bir kişi sınırlı miktarda mevcut bir varlık edindiğinde, her bir sonraki katılımcının biraz daha fazlasını sağlaması gerektiğidir. Bu, her edinimle birlikte varlık birimlerinin sayısının azalması ve varlığı daha değerli hale getirmesi nedeniyledir. Bu mekanizma, erken katılımcılara fayda sağlamayı amaçlar.

 

Bonding Curve Sözleşmeleri

Kripto para alanında, bonding curve sözleşmelerinin ortaya çıktığını gördük. Bunlar, tokenleri kripto para borsalarından bağımsız bir pazar oluşturmayı hedefleyen token yayınlayan akıllı sözleşmelerdir. Bonding curve sözleşmeleri, token değerini Ether cinsinden hesaplayarak ve işlem sonrası bunları yayınlayarak kullanıcılara token dağıtır. Ayrıca bunları geri alır ve Ether ile tazmin eder. Her iki durumda da, akıllı sözleşme ortalama değeri hesaplar ve oranı bunun üzerine kurar.

 

Token Oluşturma ve Fiyat Artışı

Bonding curve sözleşmeleri ile oluşturulabilecek token sayısında sert bir sınırlama yoktur. Bunun yerine, piyasada dolaşıma girebilecek token sayısını Ether'in mevcut miktarı ve fiyat eğrisi sınırlar. Genellikle, bonding curve sözleşmeleri, çıkarılan token sayısı arttıkça her tokenin değerinin artma eğiliminde olduğunu garanti eder. Bu, daha fazla token oluşturuldukça, değerlerinin bonding curve'yi takip ederek arttığı anlamına gelir.

 

Kripto Para Birimlerinde Bağlantı Eğrilerinin Rolü

Bağlantı eğrisi, kripto para birimi piyasasında bir rol oynar. En büyük olanlar da dahil olmak üzere birçok kripto para birimi, sınırlı bir miktar olacak şekilde geliştirilmiştir. Bu kıtlık, bu kripto para birimlerine değerlerini veren şeydir. Bağlantı eğrisi kavramı, bu kıtlığı ve sonuçta ortaya çıkan fiyat değişikliklerini yönetmek için kullanılır. Arz ve talep arasında bir denge sağlamayı amaçlar, böylece kripto para biriminin fiyatının stabil kalmasını sağlar.

 

Bağlanma Eğrileri ve Otomatik Piyasa Yapıcılar

Bağlanma eğrileri, otomatik piyasa yapıcıların (AMM'ler) altında yatan mekanizma olarak işlev görür, sürekli bir likidite sağlar ve geleneksel bir emir defteri ile ilişkilendirilen karşı taraf karmaşıklığı ve hacim gereksinimlerine gerek duymaz. Bu, bağlanma eğrilerinin, tüccarların kripto paraları işlem yapabilmesi için piyasada yeterli likiditeyi sürdürmeyi hedeflediği anlamına gelir. Bu, kripto para piyasasının işleyişinde bir faktördür.

Link to comment

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.