Jump to content

Recommended Posts

  • DeFi likidasyonu, bir DeFi anlaşmasındaki borçlunun teminatının değeri belirli bir eşiği aştığında gerçekleşen bir süreçtir.
  • Bu süreç, kripto para birimi değerlerinin volatilitesi nedeniyle her iki taraf için de potansiyel bir risk oluşturur.
  • Katılımcılar, teminatları ve borç aldıkları varlık arasında bir marj koruyarak likidasyon riskini azaltabilirler.

Learn_Illustration_What_is_DeFi_liquidation.jpg

DeFi Tasfiyesini Anlama

Merkeziyetsiz Finans veya DeFi, geleneksel finansın dışında borçlanma anlaşmalarına erişim sağlayan alternatif bir yöntem sunar. Katılımcılar, anlaşma için bir kripto varlık teminat olarak sunarlar. Ancak, kripto para birimlerinin değerlerindeki dalgalanma nedeniyle, katılımcıların anlaşmalarının tasfiye durumuna geçme şansı artar. Bu durumda, teminatlarını kaybederler. Bu, katılımcı ve tüm DeFi alanı için benzersiz riskler sunar.

 

Kripto Teminatının Riski

DeFi'de, bir borç anlaşması başlatmak kripto teminat sağlamayı gerektirir. Kripto para biriminin değeri dalgalıdır, bu da teminatın değerinin kısa bir süre içinde önemli ölçüde değişebileceği anlamına gelir. Eğer teminatın değeri düşerse, bu artık DeFi kredi verenine bir garanti olarak yararlı olmaz. Bu, katılımcı için daha yüksek bir risk seviyesi sunar, çünkü teminatlarını kaybetme riskini üstlenirler.

 

DeFi Tasfiye: Bir Örnek

Diyelim ki, bir kredi protokolü üzerinde bir borçlanma anlaşması başlattınız ve değerli kripto paranızı teminat olarak verdiniz. Eğer bu kripto paranın piyasa değeri belirli bir noktanın (tasfiye eşiği) altına düşerse, protokol otomatik olarak anlaşmanızı tasfiye eder ve teminatınızı değerinin altında bir fiyata açık artırmaya çıkarır. Siz teminatınızı kaybedersiniz, çünkü geri ödeyemediğiniz için değil, ama piyasanın teminatınızın daha az değerli olduğuna karar verdiği için. DeFi'de, katılımcı piyasanın insafına bırakılır.

 

Kredilendirenler için DeFi Riskleri

DeFi, kredilendirenler için de potansiyel riskler sunar. Kripto paranın oynaklığı, kredi protokolleri için daha büyük bir risk anlamına gelir. Bir katılımcının teminatı likide edilirse, kimse bu varlıkları satın almak istemeyebilir ve bu durum protokolün anlaşmasını geri alamaması riskini doğurur. Bunu hafifletmek için, protokoller likide edilen varlıkları değerlerinden daha düşük bir fiyata müzayede eder, böylece üçüncü tarafların varlıkları hızlı bir satış için teklif vermesine izin verir.

 

Likidasyon Riskinden Kaçınma

Teminatın volatil olması durumunda, katılımcılar, teminatları ile ödünç aldıkları varlık arasında bir marj tutmayı düşünebilirler. Piyasa hareketlenmeye başlarsa, katılımcıların teminat değerlerini daha fazla teminat varlığı yatırarak artırma veya likidasyonu önlemek için anlaşmayı ödemeye başlama seçeneği olabilir. Akıllı kontratları okuma konusunda aşinalık, katılımcılara etkileşimde bulundukları protokolleri ve koşullarını araştırma imkanı sağlayabilir.

Link to comment

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.