Jump to content

Kripto Para nasıl işler?


Recommended Posts

Bitcoin ilk ve en tanınmış kripto olsa da binlerce farklı kripto para mevcuttur. Litecoin ve Bitcoin Cash gibi birçok kripto, Bitcoin'in temel özelliklerine sahip olsa da işlem yapmanın yeni yollarını araştırır. Bazı kriptolar daha geniş bir özellik yelpazesi sunar. Örneğin Ethereum, uygulama çalıştırmak ve sözleşme oluşturmak için kullanılabilir. Ancak bu dört kriptonun ortak özelliği, temellerinde kripto paraların nasıl çalıştığını anlamak için kritik önemde olan blok zinciri denen fikrin olmasıdır.

article_what-is-cryptocurrency-and-how-does-it-work-1180x500.png

  • Basitçe blok zinciri, herkesin görüntüleyebileceği ve doğrulayabileceği bir işlemler listesidir. Örneğin Bitcoin blok zinciri, bitcoin gönderilen ve alınan her seferin kaydını tutar. Bu işlem listesi, çoğu kripto para için temel önemdedir; çünkü bu liste banka gibi üçüncü taraf bir doğrulayıcıdan geçmek zorunda kalmadan, birbirlerini tanımayan kişiler arasında güvenli ödemeler yapılmasını sağlar.
  • Blok zinciri teknolojisi, kripto para haricinde çok sayıda kullanım alanına sahip olması nedeniyle de heyecan vericidir. Blok zincirleri, tıbbi araştırma yapmak, sağlık kayıtlarının paylaşımını iyileştirmek, tedarik zincirlerini kolaylaştırmak, internette gizliliği arttırmak ve çok daha fazlası için kullanılmaktadır.
  • Hem bitcoin hem de Bitcoin blok zincirinin temelindeki ilkeler, Satoshi Nakamoto adlı bir kişi veya grup tarafından 2007 sonlarında bir tanıtım metni olarak internette yayınlandı.
  • Blok zinciri defteri, ağdaki tüm bilgisayarlara dağıtılmıştır. Bu bilgisayarlar sürekli olarak blok zincirinin doğru olduğunu doğrular. Bu; hackenebilecek, çalınabilecek veya manipüle edilebilecek merkezî bir kasa, varlık veya veritabanı olmadığı anlamına gelir.

 

Önemli kavram

Kripto para birimleri, coin mülkiyetinin güvenli ve dağıtılmış bir deftere aktarılması için genel-özel anahtar kriptografisi denen bir teknoloji kullanır. Özel anahtar, ağ üzerinde değer göndermek için kullanılır. Bu, diğer kişilerle paylaşılması gerekmeyen son derece güvenli bir paroladır. Bu anahtarla ilişkili genel anahtar, ağ üzerinde değer almak için başkalarıyla serbestçe ve güvenli bir şekilde paylaşılabilir. Kimse genel anahtardan, özel anahtarınızı tahmin edemez.

Link to comment

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.