Jump to content

Delta hedging nedir ve kriptoda nasıl çalışır?


Recommended Posts

  • Delta hedging, opsiyon ticaretinde dayanak varlıktaki fiyat hareketleriyle ilişkili riski azaltmak için kullanılan bir stratejidir.
  • Opsiyonların, tek bir başka opsiyon holdinginin veya tüm bir holding portföyünün riskini dengelemek için kullanılmasını içerir.
  • Delta hedging'in amacı delta-nötr bir duruma ulaşmaktır, yani portföy dayanak varlıktaki fiyat hareketlerinden etkilenmez.

Learn_Illustration_What_is_impermanent_loss.jpg

Delta'yı Anlamak

Delta, Δ sembolü ile gösterilir ve dayanak varlıkta 1$'lık bir değişim olması durumunda opsiyonun fiyatındaki değişimi ölçen bir metriktir. Genellikle sıfır ile bir arasında değişir ve opsiyon sözleşmesinin alım ya da satım olmasına bağlı olarak pozitif ya da negatif olabilir.

Delta hesaplaması tipik olarak Base Black-Scholes modelinde yapılır. Sayısal değeri, opsiyonun değerindeki değişimin dayanak varlığın değerindeki değişime bölünmesi ile elde edilebilir.

 

Delta Hedging Kriptoda Nasıl Çalışır?

Kripto para bağlamında delta hedging, fiyat dalgalanması riskini azaltmak için kullanılabilir.

Örneğin, 1 BTC 'ye sahipseniz ve yaklaşan bir olaydan sonra BTC'nin fiyat hareketinden emin değilseniz, deltası -0,4 olan satım opsiyonları satın alarak mevcut deltası 1 olan bu portföye karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Bu, satın alınan BTC satım opsiyonlarından kaynaklanan negatif delta, sahip olduğunuz BTC'nin pozitif deltası tarafından nötralize edildiğinden, 0'lık bir genel portföy deltası verir.

 

Delta Nötr Kripto Portföyünü Korumanın Zorlukları

Delta nötr bir kripto portföyü oluşturmak, değişen zımni volatilite ve teta bozulması gibi faktörler nedeniyle zor olabilir. Elde tutulan 1 BTC 'ye karşı kurulan koruma, zaman içinde muhtemelen kusurlu hale gelecektir.

Opsiyonlar, dayanak varlıktaki 1$'lık değişim başına opsiyonun deltasının değişim oranını ölçen gamma nedeniyle sürekli dalgalanan dinamik deltalara sahiptir.

Bu karmaşıklık, kripto opsiyon yatırımcılarının uzun vadede pozisyonlarına dikkat etmelerini gerektirir.

 

Delta Nötr Opsiyon Stratejileri Yazmak

Delta nötr opsiyon stratejileri, sözleşmeleri yazan ve vadeleri dolduğunda fayda sağlamayı amaçlayan opsiyon satıcıları arasında kullanılır.

Böyle bir delta nötr opsiyon stratejisinin bir örneği, kısa bir strangle olacaktır. Bu stratejide, kripto opsiyon yatırımcıları satım sözleşmesini ve çağrı sözleşmesini satmaya çalışacaktır. Bu, alım sözleşmesinden gelen delta, satım sözleşmesinden gelen delta ile dengelendiği için delta nötr bir opsiyon stratejisi oluşturacaktır.

 

Son Söz

Delta hedging, çoğunlukla kurumsal tüccarlar ve yatırım bankaları tarafından kullanılan karmaşık bir stratejidir. Hedge'in sürekli olarak yeniden dengelenmesini ve kripto opsiyonlarının nasıl çalıştığına dair keskin bir anlayış gerektirir.

Karmaşıklığına rağmen, gelişmiş kripto yatırımcıları için riski azaltmak ve yaklaşan herhangi bir dalgalanma için sözleşme yazmaktan tazminat almak için bir araç olabilir.

Link to comment

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.